Stomatološka ordinacija Godent Sarajevo logo2
naslovna o nama usluge kontakt design
 

stomatolog sarajevo Stomatološke usluge


  Preventivna i dječija stomatologija   Dentalna patologija i endodoncija   Protetika   Oralna hirurgija   Implantologija   Parodontologija   Oralna medicina   Laserska terapija  
  Preventivna i dječija stomatologija   Dentalna patologija i endodoncija   Protetika   Oralna hirurgija   Implantologija   Parodontologija   Oralna medicina   Laserska terapija  

Stomatološka ordinacija GODENT, Himze Polovine 1, 71000 Sarajevo, tel: +387 33 213 886, e-mail: informacije@godent.ba , Copyright © 2012 GODENT. Sva prava pridržana.
PREVENTIVNA I DJEČIJA STOMATOLOGIJA

U okviru dječije i preventivne stomatologije našim pacijentima pružamo usluge florizacije zuba, pečačenja (zalijevanje) fisura, popravak mliječnih zuba, ekstrakcija mliječnih zuba, popravak i liječenje stalnih zuba.

Preventivna i dječija stomatologija su gotovo povezane, to su grane koje se bave spriječavanjem nastanka bolesti zuba i parodoncija, te ostalih struktura u usnoj šupljini s naglaskom na očuvanje mliječnih zuba koji čuvaju mjesto za trajne zube.

FLUORIZACIJA ZUBA
Fluoridi su minerali izuzetno efikasni u prevenciji karijesa. Ova procedura podrazumjeva direktnu aplikaciju različitih jedinjenja fluora na površine izniklih zuba, u cilju prevencije karijesa ili liječenja početnih karijesnih lezija gleđi. U stomatološkoj ordinaciji se koriste fluoridi mnogo većih koncentracija od onih u pastama za zube ili vodicama za ispiranje usta. Aplikacija fluorida (premazivanje zubnih površina rastvorima, želeima ili lakovima) traje veoma kratko. U zavisnosti od stanja oralnog zdravlja Vašeg deteta, može biti ponovljena na svakih 3, 6 ili 12 meseci.

Posavjetujte se sa stomatologom o dodatnim preventivnim procedurama koje će Vaše dijete upražnjavati kući, pod Vašim nadzorom.

POPRAVCI MLIJEČNIH ZUBA
Karijes mlječnih zuba se javlja rano, nekad ubrzo poslje njihovog nicanja, kao posljedica loših navika, neadekvatne ishrane, otežanog održavanja oralne higijene ili neobavještenosti roditelja o značaju mlječnih zuba i mogućnostima za očuvanje njihovog zdravlja. Lokalizacija karijesa mlječnih zuba je najčešća na predilekcionim mjestima kao što su fisure, jamice mlječnih molara, aproksimalne površine gornjih i donjih mlječnih molara i gornjih frontalnih zuba. Posjetite nas kako bismo Vas uputili u “male tajne“ kojima ćete sačuvati zdravlje i ljepotu zuba Vaših najmlađih.

PEČAČENJE FISURA
Zalijevanje ili pečaćenje fisura je zahvat za zaštitu dječijih zuba. Ovim zahvatom se ne oštećuje zubno tkivo, već se samo zalijevaju udubljenja i neravnine gdje se inače zavlači hrana zbog koje nastaje karijes.

DENTALNA PATOLOGIJA I ENDODONCIJA

U okviru dentalne patologije i endodoncije našim pacijentima pružamo usluge popravka (plombiranja) zuba estetskim materijalima (kompozitima) vrhunskog kvaliteta, liječenje korijena zuba savremenim endodontskim postupcima uz primjenu lasera za sterilizaciju kanala korijena zuba, gdje je to potrebno.

DENTALNA PATOLOGIJA
U današnjoj stomatologiji amalgamski ispuni, ili tzv. sive plombe sve više se zamjenjuju kompozitnim ispunima ili tzv. bijelim plombama. Nedostatak amalgama je prvenstveno njegova boja koja ne može zadovoljiti estetske zahtjeve, te veza sa zubom koja je samo mehanička. Za razliku od amalgama današnji kompozitni materijali se odlikuju izuzetnim estetskim svojstvima, veza sa zubom je mikromehanička i hemijska što oneomogućava stvaranje rubne pukotine, a time i sekundarnog karijesa. Nakon uklanjanja karijesa i odabira boje zuba, kompozitni materijal se adhezivnom tehnikom učvršćuje u kavitet. Kompoziti tokom vremena mogu promijeniti boju, stoga ih treba redovno kontrolirati, a Vaš stomatolog će odrediti kada je došlo vrijeme za zamjenu.

ENDODONCIJA
Endodoncija je liječenje korijena zuba. Ukoliko karijes prodre dublje u zub, dolazi do upale živca. Cilj endodontskog liječenja je sačuvati zub i njegov korijen. Kasnije, u slučaju potrebe, takav zub može poslužiti kao nosač za krunicu ili most.

Postupak endodoncije započinje odstranjivanjem upaljene zubne pulpe, te hemijskim ili mehaničkim čišćenjem zubnog kanala. Zbog specifične i kompleksne građe te oblika kanalića unutar korijena zuba, za postupak endodoncije potrebno je precizno odrediti dužinu kanala. Za određivanje dužine korijenskih kanala i kontrolu procesa čišćenja i punjenja kanala koristimo poseban elektronski uređaj za mjerenje dužine korijenskog kanala – apeks locator, te rtg snimke malih dimenzija koji osiguravaju potpunu vizualizaciju strukture korijena zuba uz minimalno zračenje.

PROTETIKA

U okviru protetike našim pacijentima pružamo usluge izrade: mobilnih protetskih radova (akrilatnih i wironit proteza), totalnih proteza, kombinovanih protetskih radova, fiksnih protetskih radova (navlaka i mostova) od keramike (porcelana), bezmetalne keramike, cirkonij oksida. Sarađujemo sa najkvalitetnijim laboratorijima za protetiku u Sarajevu koji daju garanciju za kvalitet materijala sa kojima se radi.

BEZMETALNA KERAMIKA
Današnji protetski nadomjestci (mostovi,krunice...) se izrađuju iz keramike koja može biti sa metalnom bazom (klasična metal-keramička) ili s onom bez te metalne baze (bezmetalna keramika).
Prednost bezmetalne keramike je što je biokompatibilna (ne iritira zubno meso) te svojom estetikom puno bolje imitira izgled prirodnog zuba nego metal-keramika.
Postoje razne vrste: cirkonij, empress...., koje ćemo ovisno o indikaciji upotrijebiti.

CIRKONIJ OKSID
je vrsta keramike od koje se izrađuju protetski nadomjestci. Za razliku od klasične metal keramike, ova keramika nema za bazu tamni metal već bijeli cirkonij koji svojom čvrstoćom premašuje metale. Njegova prednost je primarno estetska jer radi bijele baze radovi izgledaju puno prirodnije nego metal-keramika.
Zub nosač se ispreparira na stepenicu koja se poslije obrađuje te je konačno prijanjanje ruba tako izrađene krunice na zub savršeno.
Pacijenta je moguće zbrinuti fiksno-protetski kada za to postoji dovoljan broj i raspored zuba nosača.
Fiksni radovi se trajno cementiraju te ih pacijent ne može skidati i stavljati.

MOBILNA PROTETIKA
Kod pacijenata kod kojih nije moguće napraviti fiksni rad zbog nedostatka zubiju koji bi bili nosači, možemo napraviti mobilni rad. Mobilni nadomjestci su u biti zubne proteze.
One mogu biti totalne ili parcijalne, ovisno o tome koliko zuba nadomještaju.
Izrađuju se iz akrilata ili u kombinaciji sa metalom.

ORALNA HIRURGIJA

U okviru oralne hirurgije našim pacijentima pružamo usluge bezbolnog vađenja zuba, hirurškog vađenja zuba i korijenova, operativnog vađenja umnjaka, operacija apikotomija(resekcija korijena), cistektomija, nivelacija grebena i uklanjanja hiperplazija sluznice klasičnom hirurškom procedurom ili laserom niske snage.

RESEKCIJA KORIJENA (APIKOTOMIJA)
Apikotomija je hirurški zahvat resekcije (odstranjivanja) vrška zubnog korijena.
Radi se kod perzistirajuće upale okolnog tkiva korijena koja ne reagira na klasične metode endodontskog liječenja.

Resekcijom uklanjamo patološki sadržaj u kosti zajedno sa vrškom korijena. Tako spašavamo zub i uklanjamo fokalno središte u tijelu koje je štetno za cijeli organizam jer bakterije iz fokusa krvotokom "putuju" u druge organske sustave.

CISTEKTOMIJA
Cistektomija je hirurško odstranjene ciste i njenog sadržaja. Obično se radi u kombinaciji sa apikotomijom.
Oba zahvata se rade u lokalnoj anesteziji . Postoperativni tijek obično ide uz laganu otečenost koja traje 2-3 dana te nije praćena većim bolovima.

HIRURŠKA EXTRAKCIJA "OSMICE"
Umnjaci su zubi koji se pojavljuju u zubnom luku između 18 i 30 g života.
Njihovo nicanje je obično praćeno komplikacijama.
U prvom redu je to obično otežano nicanje praćeno sa perikoronirtisom (upalom okolnog zubnog mesa). Upala većinom nastaje zato što je jedan dio krune niknuo ,a drugi je još uvijek pod pokrovom vezivnog tkiva i kosti te se u taj pokriveni dio zavlači hrana .
Kod opetovanih perikoronitisa jedina opcija je ekstrakcija. Komplikacije također mogu nastati kod nepovoljnog položenih "osmica". One mogu biti u raznim pozicijama čak i horizontalno postavljene te tokom svog nicanja "guraju" i vrše pritisak na zub ispred. Pacijent to može osjećati kao laganu nelagodu do izrazite osjetljivosti na taj prednji zub.
Operativna uklanjanja umnjaka mogu biti izrazito komplicirani jer je potrebno otkloniti koštani pokrov iznad njih da bi se moglo prikazati točan njihov položaj i ukloniti ih.

Često paciijent ima otežanu mogućnost otvaranje usta zbog upale pa se prije ekstrakcije mora smanjiti upala.

NIVELACIJA
Koštani grebeni uslijed atrofije kosti tijekom godina te ekstrakcija mogu imati izrazito neravnu strukturu. Te koštane egzostoze ("izbočine") znaju stvarati nelagodu i nemogućnost nošenja mobilno protetskih nadomjestaka te je prije njihove izrade potrebno kost nivelirati ("izravnati")
Taj isti zahvat nekad radimo i prije postavljanja implantat ili fiksnih radova ako se za to ukaže potreba.

IMPLANTOLOGIJA

U okviru implantologije našim pacijentima pružamo usluge bezbolne ugradnje titanijumskih implantata, te izrade protetskih radova na implantatima (most na implantatima ili proteza oslonjena na implantatima).

Dugogodišnja praksa pokazala je da je ugradnja implantata rutinski hirurški zahvat koji traje oko tridesetak minuta zavisno od broja implantata, potpuno bezbolan i radi se u lokalnoj anesteziji.

Dentalni implantat je nadomjestak od titanijuma (biokompatibilan materijal) koji se ugrađuje u vilicu kao zamjena za korijen izgubljenog zuba.

Implantate koristimo u slučajevima nedostatka jednog ili više zuba te kod potpune bezubosti. Kod njihovog usađivanja zaustavlja se daljnja resorpcija kosti, nema potrebe za brušenje susjednih zdravih zubi koji služe kao nosači mostova, zbog svoje čvrstoće i stabilnosti idealni su nosači za protetske nadomjeske te ne izazivaju iritaciju kao kod nošenja primjerice mobilnih proteza. Uz pravilnu oralnu higijenu i redovite posjete Vašem stomatologu implantati Vam mogu potrajati doživotno.

PARODONTOLOGIJA

U okviru parodontologije našim pacijentima pružamo usluge čišćenja zubnog kamenca, poliranje zuba sa air flow, liječenje upale gingive (gingivitisa), liječenje parodontitisa (paradentoze), subgingivalne kiretaže, hirurške metode liječenja parodontitisa uz vođenu koštanu regeneraciju gdje je to potrebno.

Posebna pažnja posvećuje se instrukcijama za pravilno održavanje oralne higijene uz upotrebu odgovarajućih pomoćnih sredstava (interdentalne četkice, tekućine za ispiranje usta, zubni konac,...) – individualni pristup kod pacijenata sa parodontalnom bolesti.

Parodontom zovemo sve one strukture koje okružju zub. Znači zubno meso i okolnu kost u kojoj leži zub. Bolestima tih tkiva se bavi parodontologija.

Parodontoza kao bolest usne šupljine uz karijes je najraširenija, te je njen krajnji ishod gubitak zuba poradi gubitka potporne kosti oko njega samoga ako se ne liječi.
Parodontološki tretmani su obično dugi i zahtjevaju visok stupanj higijene kod pacijenta te njegovu iznimnu motiviranost. Terapijom ne možemo"vratiti" parodont u prvobitno stanje ali ga možemo bitno poboljšati i sprječiti daljnju negativnu progresiju. Terapija može biti klasična ili kirurška.

KLASIČNA METODA
U klasične metode ubrajamo redovito čišćenje zubnog kamenca te kiretažu (struganje i poliranje) zubnog korijena.

HIRURŠKA METODA
Kod hirurških metoda najučestalija je hirurška kiretaža kod koje otvaramo zubno meso te odižemo taj režanj da bi pod kontrolom oka mogli sastrugati i otloniti što veću količinu upalno promijenjenog tkiva oko korijenova.
Danas su tu razne regenerativne metode stvaranja nove kosti te transplantacije kosti i vezivnog tkiva.

ORALNA MEDICINA

U okviru oralne medicine našim pacijentima pružamo usluge liječenja bolesti oralnih sluznica: afte, erozije sluznice, lichen mucose oris, candida infekcija, virusnih infekcija u ustima (herpes), pečenje i žarenje u ustima, suhoće usta, neprijatan miris - zadah iz usta (fetor ex ore) i detekcija dentalnih fokusa.

Oralna medicina je stomatološka disciplina koja se bavi dijagnostikom i liječenjem bolesti oralnih sluznica.

HERPES SIMPLEX
Javlja se najčešće na usnama ili na koži lica u obliku skupina malih mjehurića, kojem prethodi žarenje i bol. Kad mjehurići puknu, stvaraju se kraste koje kasnije otpadaju bez ožiljka.

AFTE
Uzrok nije do kraja razjašnjen. Smatra se da stres i napetost pridonose pojavi afti. Na sluznici usne šupljine mogu se javiti male afte (3-5mm) ili velike afte (veće od 1cm) pojedinačne ili više njih. Na mjestu pojave afte javlja se prvo crvenilo i bol, a zatim ulceracija koja je od okolne zdrave sluznice odvojena crvenim prstenom. Čitavo područje je vrlo bolno. Bolest se može javljati u intervalima.

CHEILITIS ANGULARIS
Uglovi usana često su vlažni i podložni upali. Dugo se smatralo da su "žvale" zarazne. Ustvari one to postaju tek onda kada se u to područje nasele bakterije ili gljivice. Bolest se tada vrlo brzo razvija. Na koži u uglovima usana pojavi se crvenilo, dolazi do raspukline sluznice (ragade) pri otvaranju usta, što je praćeno bolom. Nesvjesno vlaženje tog mjesta jezikom, samo pogoršava upalu. Zbog otvaranja usta, naprsline nerijetko krvare i stvaraju se kraste.

XEROSTOMIA
Suhoća usta može biti uzrokovana slabim dotokom pljuvačke, posljedica nekih bolesti, menopauze, ali i nedovoljnog unosa tekućine u organizam. Neki lijekovi (antidepresivi, antihistamini, diuretici) tokom uzimanja takođe prolazno uzrokuju suha usta. Suha sluznica je ranjiva i pogodna za naseljavanje mikroorganizama (gljivica - candida albicans). Posljedica suhih usta je i osjećaj žarenja i peckanja.

FOETOR EX ORE
Zadah iz usta je dah koji ima neprijatan miris. Ova pojava se stručno naziva i halitosis. Neprijatan miris iz usta može se pojavljivati s vremena na vrijeme, a može biti i dugotrajan, u zavisnosti od njegovog uzroka. Usta su topla i vlažna, a to su idealni uslovi za rast bakterija. U većini slučajeva zadah je uzrokovan nečim što se nalazi u ustima.

LASERSKA TERAPIJA

U okviru laserske terapije našim pacijentima pružamo usluge laserskog izbjeljivanja zuba, laserske terapije gingivitisa, laserske terapije parodontitisa - paradentoze, laserske sterilizacije korijenskog kanala zuba tokom endodontskog liječenja, manji operativni zahvati na sluznici usne šupljine (uklanjanje papiloma, fibroma, hiperplazije sluznice i frenulektomije) uz minimalno krvarenje.

Danas se zna da laserske zrake mogu imati primarne (fotohemijski, fotoelektrični i fotoenergetski) i sekundarne efekte (stimulacija ćelijskog metabolizma i mikrocirkulacije) iz kojih proizilaze terapijski efekti (analgetski, antiinflamatorni, antiedematozni i biostimulativni). Niskoenergetski laseri (meki laser, soft laser) nemaju jako izražene termičke efekte, tako da je njihovo prvenstveno dejstvo biostimulacija ćelijske aktivnosti tokom terapije (LPT). Niskoenergetski laseri se u endodonciji, hirurgiji mekih tkiva, oralnoj medicini i parodontologiji koriste zbog bioloških efekata koji se ispoljavaju kao direktni (primarni) efekti i indirektno djelovanje.

Direktni (primarni) efekti su biohemijski efekti (aktiviranje enzimskih supstanci, povećanje neurotransmitera, povećanje neuropeptida), bioelektrični efekti (normalizacija potencijala ćelijske membrane), bioenergetski efekti (stimulacija energetskih procesa preko formiranja ATP-a).

Indirektno djelovanje potiče stimulaciju mikrocirkulacije, stimulaciju ćelijske razmjene materije, koja ima za posljedicu stimulaciju ćelijskog metabolizma. Iz ovoga proizlaze veoma precizni terapijski efekti koji se ogledaju kao biostimulativni, analgetički, antiinflamatorni i antiedematozni. Primjena ove vrste lasera tako je postala popularna i za poboljšanje cijeljenja rana i smanjenje bola.

Laserska tehnologija daje niz pogodnosti za pacijente u odnosu na dosadašnje klasične metode liječenja, a to su:

Dječija i preventivna stomatologija

U okviru diječije i preventivne stomatologije našim pacijentima pružamo usluge florizacije zuba, pečačenja ( zalijevanje) fisura, popravak mliječnih zuba, ekstrakcija mliječnih zuba, popravak i liječenje stalnih zuba.

Dentalna patologija i endodoncija U okviru dentalne patologije i endodoncije našim pacijentima pružamo usluge popravka ( plombiranja) zuba estetskim materijalima ( kompozitima) vrhunskog kvaliteta, liječenje korijena zuba savremenim endodontskim postupcima uz primjenu lasera za sterilizaciju kanala korijena zuba gdje je to potrebno.

Protetika U okviru protetike našim pacijentima pružamo usluge izrade: - mobilnih protetskih radova, akrilatnih i vironit proteza, i totalnih proteza sa najkvalitetnijim zubima. - kombinovanih protetskih radova ( proteza na drikere, kombinovani radovi sa bredent upiračima, teleskop proteza, proteza sa ankerima) - fiksnih protetskih radova (navlaka i mostova) od keramike ( porcelana), bezmetalne keramike, cirkonij oksida. Sarađujemo sa najkvalitetnijim laboratorijem za protetiku u Sarajevu koji daju garanciju za kvalitet materijala sa kojima se radi.

Oralna hirurgija U okviru oralne hirurgije našim pacijentima pružamo usluge bezbolnog vađenja zuba, hirurškog vađenja zuba i korijenova, operativnog vađenja umnjaka (osmica), operacija apikotomija( resekcija korijena), cistektomija, nivelacija grebena i uklanjanja hiperplazija sluznice.

Implantologija U okviru implantologije našim pacijentima pružamo usluge bezbolne ugradnje titanijumskih implantata, te izrade protetskih radova na implantatima ( most na implantatima ili proteza oslonjena na implantatima).

Parodontologija U okviru parodontologije našim pacijentima pružamo usluge čišćenja zubnog kamenca, poliranje zuba sa air flow, liječenje upale gingive ( gingivitisa), liječenje parodontitisa (paradentoze, klimavosti zuba), subgingivalne kiretaže, vođena tkivna regeneracija, vođena koštana regeneracija, mukogingivalna hirurgija, režanj operacija.

Oralna medicina U okviru oralne medicine našim pacijentima pružamo usluge liječenja bolesti oralnih sluznica: afte, erozije sluznice, lichen mucose oris, candida infekcija, virusnih infekcija u ustima ( herpes), otok usana, pečenje i žarenje u ustima, suhoća usta, neprijatan miris -zadah iz usta ( fetor ex ore) i detekcija dentalnih fokusa.

Laserska terapija U okviru laserske terapije našim pacijentima pružamo usluge laserskog izbjeljivanja zuba, laserske terapije ( liječenja) gingivitisa – upala zubnog mesa, laserske terapije ( liječenja) parodontitisa - paradentoze, laserska sterilizacija korijenskog kanala zuba, uklanjanje uvećane sluznice laserom i kod srčanih bolesnika i šećeraša.